V školskej jedálni na ZŠ Veľký Šariš sme inštalovali päť kompostérov GG 02.
Umiestnite svoj kompostér s minimálnym nárokom na priestor a v súlade s legislatívou. Rýchlo a jednoducho. Stiahnite si teraz zdarma podrobný návod a už sa netrápte nad tým, kde a ako ho umiestnite vo vašej prevádzke.
Nakladanie s kuchynským a reštauračným odpadom (vedľajším živočíšnym produktom kategórie 3) sa riadi zákonom č.79/2015 Z.z. o odpadoch a v zmysle Nariadenia EP a Rady (ES) č. 1069/2009 z 21. 10. 2009, ktorým sa ustanovujú zdravotné predpisy týkajúce sa vedľajších živočíšnych produktov a odvodených produktov neurčených na ľudskú spotrebu, a ktorými sa zrušuje Nariadenie (ES) č. 1774/2002 (Nariadenie o vedľajších živočíšnych produktoch).
Kuchynský odpad – pomyje, je všetok potravinový odpad vrátane použitého potravinárskeho oleja, ktorý vzniká v reštauráciách, stravovacích zariadeniach a kuchyniach, vrátane kuchýň v spoločných stravovacích zariadeniach a kuchýň v domácnostiach.
Medzi biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad patria: nespracované zostatky surovín, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného, ale i živočíšneho pôvodu, ktoré vznikli pri prevádzkovaní zariadení spoločného stravovania, vrátane školských kuchýň, stravovacích zariadení, domovov sociálnych služieb, stravovacích prevádzok, zdravotníckych zariadení, ale i z kuchýň domácností. Patria sem aj šupy z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, papierové vrecko znečistené zeleninou, ovocím, maslom, džemom, resp. ostatnými potravinami živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, potraviny po dobe spotreby alebo lehote minimálnej trvanlivosti alebo potraviny inak znehodnotené, použitá papierová vreckovka a servítok a v malom množstve aj drevitá vlna, triesky, hnedá lepenka, novinový papier (použité pri manipulácii s potravinami).
Od 01.01.2013 je v súlade s novelou č. 343/2012 Z. z., ktorou sa upravuje Zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch, je každý prevádzkovateľ stravovacieho zariadenia povinný zabezpečiť triedenie kuchynského biologického odpadu a jeho následný zber a spracovanie oprávneným subjektom minimálne raz za týždeň.
Spoločnosť poskytujúca zber a spracovanie musí byť zaregistrovaná alebo schválená Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPSSR).
Od 1. 1. 2016 nadobudol účinnosť nový zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Tento zákon priniesol zmeny v oblasti nakladania s komunálnym odpadom a taktiež nastavil pravidlá nakladania s BRKO.
Podľa § 83 ods. 1 prevádzkovateľ kuchyne je povinný zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad a reštauračný odpad, ktorého je pôvodcom.
Pri nakladaní s kuchynským a reštauračným nie je dovolené:
Stiahnite si teraz zdarma podrobné informácie o úprave kanalizačnej prípojky, aby ste z vášho kompostéra vyťažili maximum.